Vo veku 89 rokov zomrel významný teoretik úžitkového umenia Eduard Toran

Vo veku 89 rokov zomrel významný teoretik úžitkového umenia Eduard Toran

So zármutkom sme prijali správu, že náš priateľ a podporovateľ Eduard Toran zomrel 12. novembra, v New Yorku. Len nedávno nám daroval svoju vlastnú knižnicu architektúry a dizajnu a vybavil pre Slovenské múzeum dizajnu ďalšie knihy z The Metropolitan Museum of Art. Pripomeňme si jeho slová - mailovú reakciu z 18. septembra 2017 na ocenenie Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu:
"Mozno sa to nezda, ale cely zivot som sa klukate boril cez prekazkove a nezname okolnosti, vzdy ako zaciatocnik v nejakej novej oblasti, co viedlo - "ver mi" - k stalemu pocitu menejcennosti a skromnosti cloveka, ktory je pozadu za inymi a musi sa bat o existenciu. Takze vase ocenenie je "nad moju hlavu" a som vam velmi povdacny, hoci vidim, ze vychadza nakoniec z nejakych faktov, lebo som "tam (a vselikde) bol a skutocne posobil" s viditelnymi vysledkami. Ale to lepsie mozno vidiet z dialky, ten 'co je v brynde' to sam takto nechape."

Nikdy nezabudneme!


Eduard Toran (1930) sa do emigrácie v roku 1968 venoval ako teoretik a historik umenia slovenskému úžitkovému umeniu a architektúre. Po ukončení štúdií pracoval v Ústave teórie a dejín umenia SAV, publikoval na stránkach Výtvarného života, v Projekte, Kultúrnom živote a v ďalších periodikách. Pripravil početné výstavy slovenskej úžitkovej tvorby doma a v zahraničí (Mníchov, 1967, 1968, Viedeň, 1968, Miláno, 1968 a Egypt, 1968), podieľal sa aj na prípravách československých expozícií na svetových výstavách EXPO 1967 v Montreale a 1970 v Osake, bol jediným československým teoretikom pozvaným na konferenciu Industrial Design v Londýne v roku 1966. V roku 1960 ukončil monografiu o Milanovi Michalovi Harmincovi, ktorá vyšla o dva roky neskôr v zborníku SAV Z novších výtvarných dejín Slovenska. Preložil klasické dielo dejín dizajnu Art and Industry od Herberta Reada z roku 1934 (Umenie a priemysel, 1963). Jeho publikácia K umeniu okolo nás z roku 1965 je prvým odborným zhrnutím histórie a aktuálneho stavu úžitkových výtvarných disciplín na Slovensku. Po svojom odchode z Československa do USA sa ako dizajnér a manažér vypracoval na vedúce pozície v renomovaných amerických firmách. Pracoval v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, prednášal o dizajne a prispieval do odborných periodík v USA i na Slovensku, najmä do časopisu Designum (1/2014, 1/2015, 1/2016). V rámci Národnej ceny za dizajn 2017 mu bola ministrom kultúry SR udelená Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

Vo veku 89 rokov zomrel významný teoretik úžitkového umenia Eduard Toran

Vo veku 89 rokov zomrel významný teoretik úžitkového umenia Eduard Toran