Londýnske Design Museum

 

Londýnske Design Museum

Miesto: Londýn, Anglicko

Londýnske Design Museum, založené dizajnérom a úspešným podnikateľom Terenceom Conranom a novinárom a umeleckým kritikom Stephenom Paulom Bayleyom v roku 1989, začínalo svoju činnosť v budove na južnom brehu Temže, ktorá pôvodne slúžila ako sklad banánov. Keď v roku 2006 vystriedal vo vedení inštitúcie Alice Rawsthorn súčasný riaditeľ Deyan Sudjic, jeho hlavnou ambíciou sa stala myšlienka získať pre múzeum väčšie priestory. V novembri tohto roku bola napokon otvorená nová budova, a to v štvrti Kensington, v bývalom sídle Spoločenstva národov z roku 1962, ktoré bolo prázdne viac ako 10 rokov.
Múzeum môže využívať 10 000 m2 plochy, čo je trikrát viac ako v minulosti. Rekonštrukciu budovy realizoval tím pod vedením Johna Pawsona.

Na najvyššom poschodí vznikla stála expozícia s názvom Designer Maker User, ktorú tvorí vyše 1 000 exponátov z 20. a 21. storočia zo zbierok múzea. Na prízemí budovy sa budú striedať krátkodobé výstavy venované súčasnému produktovému a grafickému dizajnu, architektúre a móde. V múzeu samozrejme nájdeme aj odbornú knižnicu, reštauráciu, obchody, premietaciu sálu, bolo tu vybudované auditórium pre 200 návštevníkov, administratívne priestory. Prvý rok po otvorení očakávajú v múzeu viac ako 500 000 návštevníkov.

Viac: http://designmuseum.org/