Rôzne 2012

 

Rôzne 2012

Prvý obchodík dizajnu v Košiciach

Nový dizajnový obchod v Košiciach otvoril dvere návštevníkom v piatok 7. 12. 2012 v budove Historickej radnice na Hlavnej 59. Bude súčasťou Návštevníckeho centra Košice v rámci podujatia Európske hlavné mesto kultúry 2013 a prinesie spestrenie ponuky originálnych suvenírov „vyrobených na Slovensku, vyrobených v Košiciach“. Vznikol v partnerstve združenia Bazzart a organizácie KOŠICE Turizmus, ktorá od septembra 2010 prevádzkuje Návštevnícke centrum Košice. V obchode návštevník nájde šperky, módu, dizajnový nábytok a bytové doplnky. Okrem ponuky originálneho slovenského dizajnu organizátori plánujú aj organizovanie komplexu tvorivých workshopov, kde Košičanov a návštevníkov mesta naučia, ako vznikajú dizajnérske produkty. Prvý kreatívny workshop prinieslo združenie Bazzart už pri otvorení dizajnového obchodu, lektormi boli členovia zoskupenia Young Alchymist. Následne sa na módnej prehliadke predstavila košická dizajnérka Ľudka Žoldáková.
Informácie: www.kosice2013.sk.

 

Knižnica UĽUV

Knižnica Ústredia ľudovej umeleckej výroby sídli od septembra 2012 v upravených príjemných priestoroch s bezdrôtovou lokálnou sieťou wifi.
Návštevníci knižnice majú okrem pripojenia na internet aj možnosť samoobslužného skenovania dokumentov dostupných vo fonde knižnice.
Od 1. 9. 2012 sú zmenené otváracie hodiny:
Pondelok 10:00 – 17:30
Utorok 10:00 – 16:30
Streda 10:00 – 17:30
Štvrtok 10:00 – 16:30
Piatok zatvorené.
Informácie: http://www.kniznicauluv.sk/.

 

Ostrovy kultúry v Košiciach

Projekt Ostrov kultúry, ktorý vznikne v Uličke remesiel v bezprostrednom susedstve Katovej bašty a Katovho bytu (Východoslovenské múzeum), predstavili 16. 8. 2012 vedúca odboru kultúry Jana Kovácsová, riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák a autori architektonického návrhu Martin Drahovský a Anton Reitzner. Patrí do skupiny siedmich investičných akcií, na ktoré získal Košický samosprávny kraj finančné prostriedky z Regionálneho operačného programu, prioritnej osi 7.1 – EHMK Košice 2013. Ulička remesiel – exteriérová prezentácia remesiel na doteraz nevyužívanom pozemku vedľa múzea na Hrnčiarskej 11 doplní areál múzejných objektov o otvorenú zónu pre všetkých návštevníkov. Výstavný Dom dvora remesiel bude určený na expozíciu histórie remesiel s lektorskou miestnosťou a pracovňou v podkroví. V rámci projektu EHMK Košice 2013 odštartoval Košický samosprávny kraj sedem investičných projektov pod spoločným názvom Ostrovy kultúry – otvorené zóny. Vzniknú v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea, vo Východoslovenskej galérii, v Bábkovom divadle, na nádvorí Barkóczyho paláca kde sídli knižnica, vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici, v Divadle Thália a na Hrnčiarskej ulici, v Uličke remesiel, kde v susedstve Miklušovej väznice pribudne Lapidárium a exteriérová prezentácia remesiel.
Informácie: www.vucke.sk


 

Artpiknik Patrónka

Podujatie Artpiknik Patrónka oživí podchod na zastávke Patrónka mladým umením. Študenti neďalekej Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru upravia a pomaľujú zanedbaný podchod podľa vlastných návrhov. Projekt neformálneho združenia Hlupane na bráne zároveň na frekventovanú zastávku prinesie hudbu a domáce dobroty a týmto kreatívnym piknikom poukáže na využívanie potenciálu verejného priestoru. Oživiť Patrónku môžete prísť aj vy – maľovaním na vyhradených plochách, tancom, spevom, účasťou.
Príďte v pondelok 18. 6. 2012 od 10:00 do 18:00 na Patrónku zapojiť sa do pretvárania podchodu a piknikovania.  Veríme, že naša tvorivá práca s verejným priestorom (a koláče!)  inšpirujú k vlastnej iniciatíve, vnášaniu života do bratislavských ulíc a zmene zmýšľania o verejnom priestore.
Artpiknik Patrónka realizujú Hlupane na bráne v spolupráci s oddelením propagačného výtvarníctva ŠÚV Josefa Vydru. Premena podchodu a realizácia diel mladých umelcov sa udeje vďaka podpore mesta Bratislava, spoločnosti Telefónica Slovensko a Nadácie Ekopolis v rámci programu Think Big a Nadácie SPP prostredníctvom programu young4ba.
Informácie: www.hlupanenabrane.com, www.facebook.com/hlupanenabrane 

 

Dni dizajnérov v parížskom Lieu du Design

V júni 2012 organizuje parížske centrum dizajnu pre oblasť Ile de France Lieu du Design (Miesto dizajnu) viacero akcií v rámci podujatia Dni dizajnérov. Na výstave Verejný priestor a dizajnéri sa už uskutočnilo niekoľko okrúhlych stolov na témy stratégia verejného priestoru a verejná doprava, na 20. 6. 2012 je naplánovaná diskusia Dizajn verejného priestoru a udržateľné mesto. Diskutovať sa bude o tom, ako sa v budúcnosti mestá vyrovnajú s klimatickými zmenami (otepľovanie), vyčerpaním prírodných zdrojov a stratou biodiverzity. Tento problém sa týka aj dizajnérov, ktorí už teraz musia zapracovať do svojich vízií metódy tzv. cirkulárnej ekonomiky a združovania zdrojov napríklad v potravinovej dostatočnosti pre obyvateľstvo. Za okrúhlym stolom zasadnú dizajnéri Quentin Vaulot, Goliath Dyèvre a Olivier Peyricot, urbanistka Claire Peyetová a komisár výstavy Yo Kaminagai. Diskusiu bude moderovať Florence Lamblinová.
Miesto: Le Lieu du Design Paris Ile-de-France - 74 rue du Faubourg Saint-Antoine 75012 Paris,
Informácie: www.lelieududesign.com.

 

29. jún 2012 – Svetový deň priemyselného dizajnu

Svetový deň dizajnu (World Industrial Design Day) slávi v roku 2012 svoje piate narodeniny. Vyhlásili ho v roku 2007 pri príležitosti 50. výročia založenia Medzinárodnej rady spoločností priemyselného dizajnu ICSID a jeho cieľom je dať verejnosti akýmkoľvek spôsobom na známosť, čo to je priemyselný dizajn a čo znamená byť priemyselným dizajnérom.
Zdalo by sa, že niet ľahšej otázky – ale dokázali by ste dať na ňu odpoveď vo vyhradenom čase 10 sekúnd či menej? Také je zadanie pre tohtoročnú kampaň k WIDD. ICSID na záver vyhodnotí 10-sekundové videá umiestnené na YouTube, Facebooku alebo Twitteri pod názvom Hey Icsid Industrial Design is, v ktorých sa objaví fráza „Myslím si, že priemyselný dizajn je...“. Na webstránke ICSID nájdete aj ďalšie inšpirácie, ako sa zapojiť do aktivít Svetového dňa priemyselného dizajnu, prípadne si tam pozrite najlepšie myšlienky z predchádzajúcich ročníkov.
Informácie: www.icsid.org.

 

Pracovná stáž pre dizajnéra

Pre rozšírenie podpory výskumných aktivít ponúka Bratislava Technical Center možnosť absolvovať pracovnú stáž pre dizajnéra (dĺžka stáže 3-6 mesiacov, v priebehu celého roka).
Budúcim stážistom ponúkame možnosť získať pracovné skúsenosti v medzinárodnom prostredí a zapojiť sa do vývoja nových produktov. Pokiaľ máte záujem, komunikačnú úroveň angličtiny a ste študent či absolvent, pošlite nám svoj životopis spolu s ukážkami vašich prác (vrátane ručných skíc).
Kontakt:
RNDr. Jana Deliová
tel.: +421 918 650 561
jana.deliova@plasticomnium.com
www.plasticomnium.com 

 

Filmy o dizajne a typografii

Sprievodným podujatím výstavy známych francúzskych dizajnérov, bratov Ronana (1971) a Erwana  (1976) Bouroullecovcov nazvanej Album, ktorá sa koná vo Vitra Design Museum v nemeckom Weil am Rhein do 3. 6. 2012, je  aj premietanie filmu o dizajnérskych kresbách týchto tvorcov – pozri http://vimeo.com. Na http://www.youtube.com nájdete aj portréty dizajnérov Edwarda Barbera a Jaya Osgerbyho a film o histórii a súčasnosti fínskej firmy Marimekko nazvaný The Secret of Marimekko.
Americký filmár Doug Wilson zasa nakrútil dokumentárny film o typografickom stroji
Linotype. Jeho vynálezca Ottmar Mergenthalers nahradil dovtedajšie ručné sádzanie v tlačiarňach novou metódou sadzby, ktorú dnes takmer úplne nahradila digitalizovaná sadzba na počítačoch. Linotype sa stal históriou, na ktorú však nesmieme zabudnúť. Trailer k filmu a viac informácií nájdete na:  http://www.linotypefilm.com.

 

Diskusia v rámci veľtrhu For furniture v Prahe

Kam kráča súčasný dizajn? je témou diskusie, ktorá sa uskutoční 22. 3. 2012 o 14. 00 hod. v Konferenčnej sále 1, Vstupná hala I na výstavisku v Prahe-Letňanoch počas druhého ročníka nábytkárskeho veľtrhu For furniture a jeho sprievodnej výstavy Design Shaker. Pôjde o okrúhly stôl nápadov a otázok o súčasnom dizajne, na ktorom sa zúčastnia renomovaní českí dizajnéri a výrobcovia, o. i. dizajnéri prof. Bořek Šípek a Michal Froněk, Ivan Dlabač, prezident Unie profesionálních designérů ČR, sociológ Martin Matějů, Petr Hák, zakladateľ skupiny Talentdesign, zástupcovia firiem VITRA, TON, mmcité a ďalší. Vstupné je zdarma. Veľtrh For furniture potrvá od   22. do 25. 3. 2012, organizátormi sú ABF, a. s. a Asociace českých nábytkářů.                                                              
Informácie: www.forfurniture.cz.

 

Kooperačná burza Mode 2012

Uzávierka prihlášok: 10. 4. 2012.
Registrácia: Mag. Marlene Agreiter, tel.: +43 699 1956 81 78, e-mail: agreiter.koop@gmail.com.
Rakúska hospodárska komora v spolupráci s platformou kreatívneho priemyslu www.creativespace.at a platformou AUSTRIANFASHION.NET organizuje 11. 5. 2012 v čase od 13.00 do 20.00 hod. v priestoroch MuseumQuartier Wien (Ovalhalle & Arena 21, MuseumsQuartier/q21, Museumsplatz 1, 1070 Viedeň) medzinárodnú kooperačnú burzu Mode 2012. Podujatie má za cieľ zoznamovať a spájať podnikateľov, dizajnérov a návrhárov z oblasti módneho dizajnu a dizajnu módnych doplnkov. Nadväzuje na úspešné podujatie z roku 2009, ktorého sa zúčastnilo 70 firiem a 350 návštevníkov z odbornej verejnosti. Burza je zameraná najmä na výrobné podniky a živnostníkov z oblasti textilného a koženého dizajnu, ako aj návrhárov z oblasti módy a obuvi, ktorí vyrábajú série od 10 do 50 kusov. Účasť na kooperačnej burze je pre vystavovateľov aj návštevníkov bezplatná.
Informácie: www.creativespace.at/kooperationsboerse_mode_2012.

 

Ostatné články roku 2012

 

Utorky v Umeleckopriemyselnom múzeu

Január 2012 – výber
3. 1. 2012 o 17.00 hod.
Hľadanie skla – komentovaná prehliadka výstavy
Mgr. Milan Hlaveš, PhD.
24. 1. 2012 o 17.00 hod.
Pražské módne salóny – komentovaná prehliadka výstavy
PhDr. Eva Uchalová
Informácie: www.upm.cz.

 

Helsinki – svetové mesto dizajnu 2012

V roku 2012 bude svetovým mestom dizajnu (World Design Capital, WDC) fínske hlavné mesto Helsinki. Rozhodla o tom Svetová rada  spoločností priemyselného dizajnu ICSID v novembri 2009, čím ponúkla dostatok času na prípravu vyše 300 podujatí, projektov a iniciatív súvisiacich s každodenným životom dizajnu v meste.
Helsinki sú už desaťročia priateľské k dizajnu a architektúre, o čom svedčia nielen diela slávnych mien ako Eliel Saarinen a Alvar Aalto, ale aj renomovaná vysoká škola University of Art and Design Helsinki a sídla úspešných firiem Nokia, Kone a Marimekko.
WDC Helsinki 2012 štartuje už v posledný deň kalendárneho roka 2011 silvestrovskou oslavou New Year’s Eve of Design. Počas roka 2012 je naplánovaných viac ako 90 výstav, spoločenských akcií (napr. WDC Design Gala), festival Helsinki Design Week. Profilovou výstavou WDC Helsinki 2012 sú Každodenné objavy (Everyday Discoveries), ktorá ukáže širokú škálu súčasného fínskeho dizajnu v konfrontácii s mladým dizajnom v iných krajinách sveta. 
Informácie: www.wdchelsinki2012.fi, maarit.kivisto@wdchelsinki2012.fi.