Víťazi Czech Grand Design za rok 2016

 

Víťazi Czech Grand Design za rok 2016

Trvanie: 21. marec 2017
Miesto: Česko

V utorok 21. marca boli ocenení najlepší dizajnéri za rok 2016, celkovo v  jedenástich kategóriách. Absolútnym víťazom sa stalo  štúdio deFORM Jakuba Pollága a Václava Mlynářa.
Dvojica dizajnérov Pollág/Mlynář na seba v minulom roku upozornila predovšetkým interaktívnou hrou Koski, ktorá spája virtuálny a reálny svet a policovým systémom ZIG ZAG pre švédsku značku HEM.  Tento rok sa prvýkrát odovzdávala cena pre najlepšieho ilustrátora, kde si ocenenie nakoniec odniesol Michal Bačák za ilustrácie pre časopis Newsweek a misy pre českú značku Krehký. Najlepšou dizajnérkou šperku sa stala Markéta Kratochvílová za kolekcie Mononoke a Dragon spirit, s ktorou minulý rok prekvapila na pražskom Designbloku. Kategóriu grafický dizajnér roka ovládlo štúdio Oficina, ktoré získalo cenu za vizuálnu identitu festivalu motion dizajnu Mouvo. Najlepšiou fotografkou roka je Vendula Knopová za portréty študentov FAMU a módne fotografie. Cena pre Výrobcu roka pripadla značke Bomma, za kolekciu svietidiel Phenomena, na ktorých sa podieľali špičkoví českí dizajnéri ako štúdio Dechem, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Ota Sloboda alebo Kateřina Handlová. Najlepším módnym dizajnérom bol vyhlásený Miro Sabo a jeho kolekcia pre jar a leto 2017, ktorá balansuje na hrane pánskej a dámskej konfekcie. Cenu za najlepší Obchod roka si odnieslo kníhkupectvo PageFive nielen za výstavnú činnosť obchodu, ale aj za festival Luster, ktorý každoročne predstavuje tvorbu desiatok českých ilustrátorov. Objavom roka sa stal študent pražskej UMPRUM Eduard Herrmann. Akadémia ocenila jeho diplomovú prácu, projekt betónovej parkovej lavičky Satellite ako aj svietidla Ignis.

Najlepšie práce predstaví festival finalistov Best of od 30. marca do 2. apríla 2017 v pražskej Ville Pelle. Okrem výstavy prác jednotlivých finalistov uvedie aj tematické prednášky a diskusie, projekcie, detské dielne a workshopy s dizajnérmi.

Celý program nájdete na www.czechgranddesign.cz