Zomrel výrobca gitár Peter Jurkovič. Jeho nástroj majú Clapton, Beck i Gibbons

 

Zomrel výrobca gitár Peter Jurkovič. Jeho nástroj majú Clapton, Beck i Gibbons

Hudobník a jeden z najlepších českých výrobcov gitár Peter Jurkovič umrel v sobotu ráno po dlhšej nemoci.

Peter Jurkovič bol jedným z najštýlovejších českých bluesových gitaristov. Bol napríklad bývalým členom kapely Bluesberry, na oči fanúškov sa ale dostal hlavne v triu Tucet, ktoré bolo veľmi populárne na prelome 80. a 90. rokov. Prešiel i ďalšími kapelami, napríklad funkovou Žáhou alebo bluesovou Highway 61. Pre všetky kapely tiež skladal hudbu a písal texty, typické svojou iróniou a nápaditou prácou s češtinou.
Viac, ako len hudobník sa ale Jurkovič na domácej scéne presadil ako originálny výrobca gitár. Prvú gitaru - kópiu fenderovskej značky Stratocaster - vyrobil doslova „na kolene“ v roku 1986. Vo svojej zručnosti sa ale i naďalej zdokonaľoval a v roku 1991 si otvoril legendárnu dielňu v Jílovém pri Prahe.
Treba tiež dodať, že Jurkovič nebol „oficiálne“ remeselne vzdelaný. Bol vyštudovaným biológom a pri vstupe na dráhu výrobcu gitár opustil kariéru výskumného pracovníka veterinárneho ústavu. Každému, kto jeho dielňu niekedy navštívil, ale muselo byť okamžite jasné, že toto svoje rozhodnutie ani trošku neľutuje.
Gitary (a neskôr i basgitary) s pôvodným označením Marcus, neskôr Jurkovič Guitars, má vo svojom inštrumentári celý rad známych českých muzikantov - napríklad basista Vladimír Guma Kulhánek, gitaristi Petr Roškaňuk, Mirek Linhart, Robert Nebřenský, Petr Fiala alebo Norbi Kovács.
Samostatnou kapitolou sú však Jurkovičove gitary pre jeho obľúbencov z veľkého (blues) rockového sveta. Zostavil nástroj frontmanovi ZZ Top Billymu Gibbonsovi, Erikovi Claptonovi a Jeffovi Beckovi. Vždy sa ednalo o hudobne, no i výtvarne dokonalé nástroje, na dizajne ktorých Jurkovič spolupracoval s výtvarníkom Stefanem Milkovem.

Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/zemrel-peter-jurkovic-06n-/hudba.aspx?c=A151128_132300_hudba_ob