Barrera (MEX) vo Fuge

Barrera (MEX) vo Fuge

Trvanie: 6. júl 2016 - 19. júl 2016
Vernisáž: 5. júl 2016 (utorok), 19:00
Miesto: FUGA, Námestie SNP 24, Bratislava, Slovensko

Eduardo Barrera Arambarri, výrazný grafický dizajnér z Mexika, je našim čestným hosťom. V netradičných priestoroch Fugy vystavíme jeho najlepšie plagáty a projekt Ergo Sum. Súčasťou otvorenia výstavy bude prezentácia a párty, na ktorej bude autor osobne prítomný.

Vystavené plagáty vznikali popri bežnej práci grafického dizajnéra pre medzinárodné projekty, alebo
do súťaží plagátov. Autor sa prostredníctvom nich voľne vyjadruje a ťažkým témam dáva osobitnú poetiku. Vynikajúco v nich narába so symbolikou a jeho plagáty sú výrazné, nápadité a ľahko čitateľné.

Publikácia Ergo Sum využíva médium novín na výtvarno-filozofickú úvahu nad ľudským vnímaním, myslením, zdieľaním a spracovávaním informácií. Na ploche 28m2 spolu s Erikom Beltránom systematicky usporiadali rôzne pohľady na jednotlivé mýty a fakty a snažia sa diváka naviesť ku hre na hľadanie pravdy - VERIDAD. Práca na “novinách” trvala trištvrte roka a autori museli prekonať rôzne výzvy, dátového
i technologického charakteru. Za projekt Ergo Sum získali v roku 2008 Grand Prix na Bienále grafického dizajnu v Brne.

Eduardo Barrera Arambarri sa narodil v Mexico City v roku 1974. V súčasnosti tam žije a pracuje. Študoval grafický dizajn na Escuela de Artes Plasticas na Universidad Nacional Autónoma de México. Navštevoval workshopy Uwe Loescha, Takashi Akiyamu, Marna Bunnella, Péter Pica, Manuela Marinu a ďalších osobností. Vytvoril návrhy pre niekoľko kultúrnych projektov, vrátane Trama Visual AC; Instituto Nacional de Bellas Artes; Conaculta and Instituto de Cultura de Yucután, Mexico F.D. Ako art direktor pracoval
pre reklamnú agentúru Leo Burnett v Mexiku, Magic Moments v Rakúsku a Eveun Boutique Criativa.
Od roku 2001 pracuje ako nezávislý dizajnér. Navrhuje korporátne identity, typografiu, písma, plagáty, publikácie, obaly, webové stránky, pohyblivú grafiku a multimediálne prezentácie. Jeho plagáty reprezentovali Mexiko na súťažiach, bienále a kolektívnych výstavách v osemnástich krajinách. Získal ocenenia na Bienále Internacional del Kartel v Mexiku (2000) a 4th Block Triennial of Eco-Posters v Charkove na Ukrajine (2006).

Publikácia Ergo Sum, ktorú vytvoril spolu s umelcom Erickom Beltránom na objednávku Fundação Tapies
v Barcelone, získala prvú cenu na Bienále grafického dizajnu v roku 2008 v Brne v Českej republike.

http://www.neurografismos.net/
https://www.facebook.com/neurografismos
https://eintheroom.com/tag/eduardo-barrera-arambarri

kurátor: Róbert Paršo


Výstava je sprievodným podujatím výstavy Národná cena za komunikačný dizajn 2016, ktorá sa koná
do 10. júla 2016 vo výstavných priestoroch SCD v Hurbanových kasárňach, Kollárovo námestie 10, Bratislava.

FB event: https://www.facebook.com/events/1046607182085774/