Štúdio Pergamen opäť získalo ocenenie Red Dot

Štúdio Pergamen opäť získalo ocenenie Red Dot

Porota udelila Red Dot za vysokú kvalitu dizajnu a kreativitu dvom projektom štúdia z posledného obdobia: za obalový dizajn pre vinárstvo Rariga a knižný dizajn najnovšieho vydania Svätovojtešskej biblie. Svätovojtešskú bibliu vydal v roku 2016 Spolok svätého Vojtecha. Rozsiahla 3360-stranová publikácia je výnimočná predovšetkým svojou prehľadnosťou, veľkým typom písma a širokými okrajmi. Keďže ide o rodinný typ Biblie, jej súčasťou je rodinná kronika. Harmonické umiestnenie rôznych typov textu (súvislý text, verše, verše v texte atď.) vo formáte umožnil systém variabilných okrajov a tiež využitie nesymetrickej úpravy dvojstrán. Množstvo textových štýlov s jasnou hierarchiou spolu so súradnicami na margách zjednodušuje orientáciu v knihe. Biblia vznikla v medzinárodnej spolupráci, okrem Pergamenu, ktorý stojí za dizajnom a typografiou, spolupracovalo na výrobe Biblie české štúdio vizuálnej komunikácie Viva Design či fínska tlačiareň St. Michel Print.

Vinárstvo Rariga je rodinné vinárstvo založené v roku 2003 v Modre. Štúdio Pergamen bolo oslovené s plánom inovovať vzhľad vína Rariga tak, aby bol dizajn súčasnejší a viac prepojený s príbehom vinárstva. Dominantou etikiet vinárstva sa stal nepravidelný múr s ukrytým logom ako pokladom, keďže vedľajším produktom obrábania vinohradov vinárstva Rariga sú ťažké pevné kamene, z ktorých sa stavajú vinohradnícke domčeky a spevňujúce múriky. Výrazná čiernobiela kresba na etikete je umocnená reliéfnou tlačou a metalickou fóliou. Dizajn pomohol nielen odlíšiť vinárstvo od početnej konkurencie, ale nesie v sebe aj príbeh namáhavej práce vinárov.

Práce štúdia Pergamen získali doteraz ocenenia na viacerých medzinárodných dizajnérskych súťažiach a boli uverejnené v knihách Packaging Design Book 1, 3, 4, 200 Best Packaging of the World 15/16, 17/18 a ďalších.
Štúdio Pergamen opäť získalo ocenenie Red Dot
Štúdio Pergamen opäť získalo ocenenie Red Dot
Štúdio Pergamen opäť získalo ocenenie Red Dot