Súťaž obalového dizajnu Model Young Package tento rok hľadá najlepšie zážitky z rozbaľovania

Súťaž obalového dizajnu Model Young Package tento rok hľadá najlepšie zážitky z rozbaľovania

Uzávierka: 20. máj 2019 (pondelok), 11:00

Práve odštartoval ďalší ročník unikátnej súťaže Model Young Package, ktorú organizuje CZECHDESIGN pre spoločnosť Model Obaly, a.s. Medzinárodná súťaž obalového dizajnu pre študentov i dizajnérov čaká tento rok 24. ročník s atraktívnou témou Unboxing Experience čiže Zážitok z rozbaľovania! Ako si s témou súťažiaci poradia? Prídu s prelomovým a vizionárskym prístupom? To všetko bude hodnotiť porota zložená z významných odborníkov v odbore.

Súťaž Model Young Package je najväčšia svojho druhu na svete a dáva účastníkom jedinečnú možnosť porovnať svoje návrhy v medzinárodnej konkurencii. Na výhercu tento rok čakajú odmeny v celkovej výške 6 200 eur.

TÉMA - ZÁŽITOK Z ROZBAĽOVANIA

Objemy nákupov na internete neustále rastú. Zákazníci objednávajú online rýchlo a jednoducho a to, že im bude produkt dodaný až pod nos a v neporušenom stave, je pre nich už štandardom. Žijeme v dobe sociálnych sietí, populárnosti unboxing videí, ale riešime aj ekologické problémy spojené s množstvom odpadu.

Tento ročník súťaže Model Young Package chce rozvíriť diskusiu aj okolo tejto témy a vyzýva dizajnérov k zamysleniu sa nad prepojením obalu, funkcie, ekológie a zážitku z rozbaľovania.

ÚSPECH VLAŇAJŠIEHO ROČNÍKA A VÍŤAZNÉHO NÁVRHU

Vlani zaznamenala súťaž ohromný úspech po celom svete. Prihlásilo sa 948 súťažiacich z 61 krajín sveta všetkých kontinentov. Zapojili sa ako študenti, tak skúsení dizajnéri, pre ktorých sa už účasť v súťaži stáva prestížnou záležitosťou. Téma Coffe Mania získala veľkú medializáciu rovnako ako víťazný návrh Veroniky Janečkovej. Česká dizajnérka navrhla kompostovateľné kávové kapsule vyrobené z kuchynského odpadu, premeneného do nového materiálu podobnému bioplastom. Porota udelila Veronike hlavnú cenu za "vizionársky ekologický prístup" aj za dotiahnutý vzorkovník kapsulí. Na slávnostnom vyhlásení, v CAMPe v Prahe, bolo rozdaných 7 ocenení a dorazili naň aj súťažiaci z Poľska či Taiwanu.

PODMIENKY ÚČASTI

Model Young Package má dve kategórie. Do stredoškolskej kategórie sa môžu prihlásiť študenti stredných a vyšších odborných škôl. Druhá kategória je pre študentov vysokých škôl a dizajnérov v akomkoľvek veku. Súťažiaci sa registrujú online pomocou registračného formulára na stránkach young-package.com a potom zasielajú svoje práce poštou na adresu organizátora CZECHDESIGN.

Uzávierka pre zaslanie súťažných prác je 20. mája 2019.


ODMENY
Pre súťažiacich sú pripravené odmeny v celkovej hodnote 6 200 EUR (~ 160 000 CZK) a pre jedného i skvelá príležitosť v podobe trojtýždňovej honorovanej stáže v Inovačnom centre Model Obaly.

Unlimited - univerzity & DIZAJNÉR
1. miesto: 2000 EUR
2. miesto: 1200 EUR
3. miesto: 800 EUR

High Schools - stredné a vyššie odborné školy
1. miesto: 1200 EUR
2. miesto: 600 EUR
3. miesto: 400 EUR

Ďalej budú udelené zvláštne ceny
Cena Inovačného centra Model Obaly
cena CZECHDESIGN

Porota, ktorej predsedom je popredný český obalový dizajnér Jan Činčera, bude hodnotiť reálne návrhy. Výsledky budú vyhlásené v septembri 2019 v Prahe a následne prebehne aj výstava v galérii CZECHDESIGN.

O SÚŤAŽI MODEL YOUNG PACKAGE

Súťaž Model Young Package nemohla byť založená povolanejšou spoločnosťou ako je Model Obaly a.s. Tá patrí k najväčším európskym výrobcom obalov vôbec a prevádzkuje tiež Inovačné centrum, kde pod rukami dizajnérov vznikajú nové návrhy. Vďaka jej iniciatíve funguje súťaž od roku 1996 dodnes. Organizátorom súťaže pre firmu Model Obaly je od roku 2009 nezávislá odborná organizácia CZECHDESIGN.

Súťažou prešla celá rada mladých tvorcov, ktorí sa neskôr stali rešpektovanými dizajnérmi: historicky prvým víťazom bol Ján Čtvrtník, ktorý o niekoľko rokov neskôr pracoval pre NASA, IKEA či Elektrolux. V ďalších ročníkoch zabodovali napríklad Ladislav Škoda, šéfdesigner firmy Tescoma a množstvo ďalších.

Viac informácií a kompletné pravidlá nájdete tu.


KONTAKTY

MgA. Michaela Holubec Birtusová
koordinátorka súťaže
michaela.birtusova@czechdesign.cz
tel .: +420 773 541 673

Model Obaly, a.s.
Vyhlasovateľ súťaže Model Young Package
modelgroup.com