Vystavujúci na Dialógy SK - Markéta Nováková, Mira Podmanická

 Vystavujúci na Dialógy SK - Markéta Nováková, Mira Podmanická

Markéta Nováková, Mira Podmanická
Bio-vázy, porcelán, kobalt, platina, čierna a modrá farba, porcelán liaty do formy, 2014 - 2015
Váza Orgován, porcelán, 2015 - 2016

Markéta Nováková
V spoločnom projekte Bio-vázy sme pracovali s mojím obľúbeným materiálom a technológiou liatia porcelánu do sadrových foriem. Využili sme nápad vytvoriť dekor zo sušených kvetov, ktoré sme priamo dolievali do formy. Vznikol samostatný cyklus váz od hladkej až po bohato dekorovanú. Pracovali sme aj s farbou. Kreatívne, voľné individuálne zaobchádzanie vytvára z každej vázy originálny kus.
Markéta Nováková (1978) študovala na v Ateliéri keramiky a porcelánu na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a absolvovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2005). V súčasnosti je odbornou asistentkou v Ateliéri keramiky na tejto škole. Navrhuje dizajn stolovacích súprav a dekoratívnych predmetov predovšetkým v médiu porcelán.

Mira Podmanická
Do práce s porcelánom, ktorá bola dovtedy pre mňa neznáma, som vniesla sochárske postupy:  odlievaný rastlinný reliéf na povrchu vázy. Projekt sa rozrastá, herbár ako inšpirácia tvorby mi prináša stále nové zaujímavé skúsenosti a baví ma to. Váza je funkčný produkt, ale môže byť aj dekoratívnym objektom/sochou do interiéru.
Mira Podmanická (1981) absolvovala štúdium textilu a sochárstva, doktorandské štúdium ukončila v 2011 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde dnes pôsobí ako odborná asistentka. Vo svojej sochárskej tvorbe majú dôležité miesto site-specific inštalácie z mäkkých materiálov.

Markéta a Mira majú okrem samostatnej tvorby mnoho spoločných projektov – nielen rozvíjanie témy bio-váz, ale kurátorsky pripravujú výstavy slovenských a českých umelcov a dizajnérov.