Jan Vaněk – Civilizované bývanie

Jan Vaněk – Civilizované bývanie

Trvanie: 5. október 2016 - 2. apríl 2017

Výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave predstavuje významného brnenského medzivojnového dizajnéra Jana Vaňka (1891 – 1962). Vaněk navrhoval moderný nábytok pre širokú klientelu, ale realizoval aj exkluzívne zákazky, jeho dielne vyrábali časť mobiliáru napríklad aj pre vilu Tugendhat v Brne.
Jan Vaněk zveľadil rodinný podnik, ktorý sa v roku 1921 stal základom Spojených uměleckoprůmyslových závodů (UP) – neskôr najväčšej nábytkovej firmy v Československu. Tu Vaněk realizoval svoje návrhy základných prvkov pristavovacieho nábytku – počiatku neskorších slávnych variabilných nábytkových zostáv. Vydávanie jeho periodika Bytová kultura je dodnes považované za jeden z najpokrokovejších počinov v presadzovaní moderných smerov v interiérovej tvorbe. Spolupracoval s množstvom domácich a zahraničných osobností, ako: Bohuslav Fuchs, Jan Kotěra, Jaroslav Grunt, Adolf Loos, Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe, Bruno Paul, Amédée Ozenfant, Walter Gropius. V rokoch 1939 –1944 prednášal na Škole umenia v Zlíne, riešil architektonické poňatie a koncepcie výstavných projektov pre pražské Umeleckopriemyslové múzeum (1937 – 1941) a Baťovu zlínsku školu (1940 – 1944). Po vojne sa zúčastňoval na formovaní novej koncepcie rozvoja a výroby podnikov drevospracujúceho priemyslu.

Jan Vaněk – Civilizované bývanie
Trvanie: 5. október 2016  –  2. apríl 2017
Miesto: Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie Bratislava

Viac  http://www.snm.sk/?sidelna-budova-SNM-aktualne-vystavy&clanok=civilizovane-byvanie-pre-kazdeho-jan-vanek-1891-1962