Z rúk do rúk - odovzdávanie remesla

Z rúk do rúk - odovzdávanie remesla

Trvanie: 8. jún 2016 - 30. september 2016
Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná ulica 64, Bratislava, Slovensko

Výstava reprezentuje úmysel vyzdvihnúť hodnoty významných prvkov ľudovej umeleckej výroby. Uvidíte tu približne 1000 vystavovaných predmetov Ľubomíra a Štefana Smržíkovcov, rezbárky Jany Majerskej, šperkára Ladislava Voleka, či bratov rezbárov Petra, Ľubomíra a Vincenta Bandúrovcov.
Na výstave Z rúk do rúk – Predávanie remesla môže verejnosť vzhliadnuť zbierkové predmety Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave a tiež zapožičané zbierkové predmety Považského múzea v Žiline, Pohronského múzea v Novej Bani a predmety zo súkromnej zbierky jednotlivých vystavujúcich ľudovo-umeleckých výrobcov:

Jana Majerská
Na začiatku tvorby sa venovala výrobe črpákov, sôch a betlehemom. Dnes zhotovuje tradičné hračky z lipového dreva, najmä koníky, ktoré dekoruje vruborezom a morením. Jej výrobky nie sú chemicky konzervované, sú napúšťané prírodným ľanovým olejom.

Bratia Bandúrovci – Peter, Ľubomír a Vincent
Sortiment ich výrobkov je veľmi podobný, ale keď sa na ich diela pozriete pozornejšie, zistíte, že každý z nich má svoj originálny rukopis. Svoje skúsenosti s prácou s drevom získali čiastočne od otca Františka, ktorý im dovolil hrávať sa a stružlikať si v dielni, vo väčšej miere sa ale učili od seba navzájom. Tak sa tvorba s týmto krásnym materiálom udržala a pevne usadila v rodine, kde sa jej venujú traja zo štyroch bratov.

Bratia Smržíkovci – Ľubomír a Štefan
Venujú sa predovšetkým úžitkovej tvorbe, v ktorej môžeme nájsť klasické výrobky z kovanej ocele i drôtu – náradie ku kozubu, košíky na odkladanie drobností, poličky, ražne na opekanie mäsa, koše na drevo, vešiaky, vtáčie klietky, ale i miniatúry dopravných prostriedkov, keramické výrobky zdobené drôtom, reliéfy so sakrálnou tematikou, figurálne plastiky a množstvo ďalších výrobkov s čistým prevedením a zmyslom pre detail.
 
Ladislav Volek
Patrí medzi výrobcov s vysokou remeselnou zručnosťou a výtvarným cítením. Charakteristickým znakom jeho tvorby je kvalita a originalita, výrobky sa vyznačujú vyváženým použitím ozdobných prvkov a dokonalým technologickým spracovaním. Jeho tvorba zahŕňa tradičné výrobky zmosadze a alpaky, širokú škálu šperkov (prstene, náramky, náhrdelníky, sponky do vlasov) a vianočných ozdôb.

Výstava: Z rúk do rúk - odovzdávanie remesla
Miesto konania: Galéria ÚĽUV Obchodná ulica 64, Bratislava
Termín konania: 08.06.2016 — 30.09.2016
Info: http://www.uluv.sk/sk/web/kam-v-uluve/galerie-uluv/galeria-uluv-bratislava/2016/z-ruk-do-ruk/