Novesta

Novesta

Trvanie: 13. september 2011 - 16. október 2011
Vernisáž: 13. september 2011 (utorok), 18:00
Miesto: Satelit, Dobrovičova 3, Bratislava, Slovensko

Slovenské centrum dizajnu predstavuje vo svojom výstavnom a informačnom bode Satelit výstavu súčasného dizajnu topánok značky Novesta, z ktorých niektoré modely mala verejnosť možnosť vidieť aj na výstave Národná cena za dizajn 2011.

Výstava: NOVESTA
Vystavujúci: Novesta (Lukáš Belianský, Juraj Šuška), Renáta Barancová, Petra Holíková, Mirka
Horká, Ľubica Humeníková, MilionDolar, Popular, Puojd, Sistersconspiracy
Miesto konania: SATELIT, výstavný a informačný bod SCD, Dobrovičova 3, Bratislava
Termín: 13. september – 16. október 2011
Vernisáž: 13. september 2011 (utorok) o 18.00 hod.

Značka Novesta pôsobí na trhu od roku 1992 a stala sa populárnou hlavne vďaka špeciálnej gumovej obuvi vyrábanej na báze prírodného kaučuku a tiež redizajnom československej športovej klasiky – textilných tenisiek. Značka sa postupne presadzuje na európskom trhu a pravidelne sa pripomína verejnosti na zaujímavých výstavných a predajných dizajnérskych akciách. Za posledný rok sa v Noveste zrodila kolekcia obuvi, ktorá je rozdelená do troch kategórií - STREET, HOBBY a PROFESSIONAL a realizovali sa mnohé spolupráce, ktorých výsledkom sú zaujímavé kolekcie produktov či prototypy výrobkov. Na výstave budú prezentované spolupráce Novesty s módnymi značkami MilionDolar, Popular, Puojd či Sistersconspiracy a s mladými dizajnérmi ako sú Renáta Barancová, Petra Holíková, Mirka Horká a Ľubica Humeníková.
Priamo z dielne Novesty návštevník uvidí radu módnej obuvi s označením STREET, o ktorú sa sortiment rozšíril v roku 2010. Kolekcia pozostáva z modelov celo gumovej a textilnej obuvi a je primárne určená mladej generácii. Skladá sa z textilných modelov tenisiek a z modelov mestských gumákov. Táto rada je charakteristická sýtymi farbami, usňovými detailmi, limitovanými sériami a značným podielom ručnej práce.
Celá výstava bude doplnená obrazovým materiálom a videoprojekciou.

 plagát

Vystavujúci autori:

Renáta Barancová
Čerstvá absolventka ateliéru Módnej tvorby na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe, ktorý vedie Doc. ak. mal. Josef Ťapťuch. Počas svojho štúdia absolvovala ročnú stáž na VŠVU v ateliéri Odevného designu u Doc. Júlie Sabovej, rok štúdia módy na viedenskej univerzite užitých umení Angewandte a takmer ročnú pracovnú stáž v štúdiu interiérového dizajnu nemeckej automobilovej spoločnosti Audi AG v Mníchove. Počas štúdií spolupracovala s českou firmou denného a nočného úpletového prádla Pleas a.s.. Zúčastnila sa módnych prehliadok a módnych výstav na Slovensku, v Čechách a v Rakúsku. Autorská odevná kolekcia „Stranger than paradise“ je primárne inšpirovaná rovnomenným filmom Jima Jarmusha z roku 1984, jeho atmosférou a pocitmi, ktoré sa týkajú súčasnej doby, keď vzdialenosti nemusia znamenať diaľku a cudzina sa stáva domovom. V kolekcii sa na povrch dostáva aj téma, ktorá reprezentuje autorkine dlhodobé presvedčenie o chápaní dámskej módy. Poukazuje na inú, nemenej atraktívnu, azda iba menej prebádanú definíciu ženskosti a prejavu sebavedomej identity. Kolekcia vznikla v spolupráci s firmami Novesta, Pleas a.s., a Oldschool.

Petra Holíková
Autorkina kolekcia sa volá „Animals me“ a pri jej výrobe neboli použité žiadne materiály živočíšneho pôvodu, a preto je vhodná nielen pre bežného zákazníka, ale aj pre vegetariánov či vegánov. Tvoria ju tri línie, každú z nich reprezentuje jedno zviera: potkan, zajac a sliepka. Všetky modely sú vizuálne prepojené ako líniami strihu a farebným riešením, tak aj ručnou potlačou s motívmi zvieracích siluet, ktoré autorka štylizovala do škvŕn alebo plošného vzoru inšpirovaného barokovou tapetou. Hlavnú ideu celého dizajnu tiež podtrhujú farebne zladené textilné etikety, na ktorých aplikovala potlač so zvieratami a nápisom „Animals me“. Kolekcia tenisiek je doplnená aj o menšiu sériu textilných tašiek.

Mirka Horká
Mirka Horká je študentkou dizajnu odevu na UTB v Zlíne. Svojou prvou módnou kolekciou debutovala v roku 2008. O tri roky neskôr zažila obrovský úspech so svojou pánskou kolekciou Profilo inšpirovanou geometrickými tvarmi a líniami a stala sa víťazkou súťaže TOP STYL DESIGNER na medzinárodnom veľtrhu módy Styl v Brne. Modely majú raz pevnú minimalistickú štruktúru s veľkým objemom, inokedy sú tajomné, vyzývavé či vzrušujúce. Kolekcie sú charakteristické vycibreným zmyslom pre luxus a triezvu eleganciu, ale sú tiež ľahko dramatické a sexy.
„Témou práce je kolekcia inšpirovaná Slovenskom...Jánošíkom...Mužom. Zameriavam sa na panskú módu a snažím sa preniesť prvky slovenského kroja do módy tak, aby bola pre muža pohodlnou, originálnou a nositeľnou. Kolekcia je doplnená o pánsku obuv značky Novesta a doplnky, ktoré sú zhotovené priamo k daným modelom.“

Ľubica Humeniková
Hlavná tematika autorkinej kolekcie je zameraná na vytvorenie a prepojenie vzájomnej výtvarnej a vizuálnej komunikácie medzi piktogramami či znakmi súčasnej doby a ľudovej kultúry- ľudového umenia (ľudový ornament, dekór, kompozícia, farebnosť a pod...). Ide o ich vzájomné skĺbenie a vytvorenie harmonického celku pre ich následné využitie v súčasnom textilnom dizajne. Cieľom práce bolo vytvorenie autorskej kolekcie dezénov, ktorá má vlastnú filozofiu, farebnosť a definovanie vlastných trendov, v ktorom sa spájajú vizuálne odlišné prvky súčasnosti a minulosti. Absolventka Vysokej školy Výtvarných umení v Bratislave odbor textilný dizajn absolvovala stáž v Ljubljane v Slovinsku (University of Ljubljana, Faculty of Natural Science and Engineering-Department of textiles, fashion and textile design studio). Okrem Slovenska vystavovala v Nemecku, Českej Republike, Slovinsku, Poľsku a Veľkej Británii.

MilionDolar
Miliondolar- pod touto značkou nájdete Janu Miliondolarovú Bielikovú, kreatívnu dizajnérku, ktorá je čerstvou absolventkou Univerzity Tomáša Baťu. Značka Miliondolar začala s "ušami klobúkmi" v roku 2007 a čiapky sa stali jadrom jej sortimentu. Jana Miliondolarová Bieliková nevytvára len himalájske klobúky, ale pracuje aj na dámskych odevoch, kostýmoch pre film či styling.  Spolupráca Novesta & Miliondolar sa zrodila na jeseň 2010. Myšlienka spojiť obuv, šaty a čiapky sa preniesla z papiera do reálnej podoby. Aplikácia textilného motívu na gumovú obuv sa vydarila a kolekcia získala nadčasový vzhľad. Hlavným inšpiračným prvkom bol kôň, ktorého siluetu sa podarilo preniesť na holeň celogumovej obuvi. Miliondolar línia bola doplnená o sériu ušatých čiapok a šiat. Kampaň pre Novestu nafotil fotograf Vojtěch Věškrna.

Popular
POPULAR spojil svoje sily so značkou NOVESTA a vznikla prvá exkluzívna limitovaná séria kabeliek, tenisiek a gumákov s logom POPULAR & NOVESTA na jar roku 2011. Tenisky, kabelky aj lem gumákov sú ručne potlačené a vyrobené na Slovensku. Kolekcia je dostupná v troch farebných variantoch, doplnená exkluzívnymi saténovými stuhami vo viacerých farbách. Značka POPULAR® pôsobí na trhu už 5 rokov, tvorí ju mladá dvojica autorov- textilná dizajnérka Zuzana Kubánová a grafický dizajnér a Dj Michal Rafaj. Okrem návrhov tašiek, tričiek, módnych doplnky vytvára aj limitované série, ktoré sú ručne potláčané sieťotlačou a šité vo vlastnom ateliéri. Značka sa venuje aj dizajnu plagátov, webom, corporate identity… .

Puojd
Slovenská dizajnérska značka so zameraním na textilný dizajn, za ktorou stojí textilná dizajnérka Michaela Bednárová, absolventka Vysokej školy výtvarných umení. Značka sa profiluje predovšetkým v štýle streetwear s potlačou, kde je hlavným inšpiračným zdrojom slovenský štátny znak, v jeho alternáciách alebo v náznakovej forme. V základnej ponuke Puojdu je streetwearové oblečenie – mikiny, tričká, nohavice, šaty, svetre, no v ponuke nájdete aj bytové doplnky a spoluprácu s interiérovými štúdiami – závesy, vankúše či posteľné prádlo. V spolupráci s Novestou vznikla športová obuv určená pre prezentačné tímy aj jednotlivcov. Najklasickejší model Novesty s názvom Star Puojd ozvláštnil dezénom inšpirovaným slovenským štátnym znakom a bol zrealizovaný pre kolekciu reprezentačných odevov pre slovenskú ženskú hokejovú reprezentáciu.

Sistersconspiracy
Značku Sistersconspiracy tvoria dve absolventky VŠUP v Prahe (ateliér Módna tvorba) Alice Klouzková a Jana Jetelová, ktoré spoločne študovali aj na Glasgow School of Art. V roku 2005 založili vlastnú značku SISTERSCONSPIRACY zameranú najmä na pánsku módu. S druhou spoločnou kolekciou získali účasť vo finále Mittelmoda Fashion Awards 06 v Taliansku. Ich kolekcie sa vyrábajú výhradne v Českej republike v malých limitovaných sériách. Každému produktu je od návrhu až po ušitie venovaná maximálna starostlivosť a láska. Medzi najobľúbenejšie kúsky posledných kolekcií patria hlavne pletené svetre, vesty a ponožky. Na grafickej podobe kolekcií spolupracujú mladí českí umelci a vďaka veľkému podielu ručnej práce je každý kus originál. V roku 2010 značku rozšírili aj o dámsku kolekciu oblečenia. Aktuálne kolekcie každoročne prezentujú počas dní dizajnu v Prahe – Designblok. V roku 2009 značka úspešne otvorila vlastný showroom v pražskom Karlíne.