Zvláštna cena ministra hospodárstva SR za dizajn 2013

Zvláštna cena ministra hospodárstva SR za dizajn 2013 Tuli.sk
Tuli.sk, s. r. o, Bratislava, výrobca sedacích vakov

Minister hospodárstva SR rozhodol o udelení zvláštnej ceny určenej pre výrobcu za systematické uplatňovanie dizajnu vo firemnej stratégii.
Firmu Tuli.sk založil v roku 2006 Martin Guttman. Od svojho vzniku sa sústreďuje na výrobu sedacích vakov, ktoré sú známe pod názvom „tulivaky“. V súčasnosti je lídrom na trhu a svoju silnú pozíciu si udržiava aj vďaka rôznym konceptom inovácie svojich produktov. Od založenia sa firma vypracovala na uznávaného a oceneného výrobcu. Jednou z najdôležitejších stratégií firmy je spolupráca so slovenskými dizajnérmi, zásluhou ktorých produkty získavajú osobitosť a jedinečnosť nielen v tvarovom riešení (odklon od primárneho obdĺžnikovitého či hruškovitého tvaru), ale aj v dezénoch poťahov. Dôležitý prvok tejto spolupráce predstavujú návrhy textílií produktov, ktoré sú výsledkom inšpirácie slovenskými ľudovými výšivkami, prípadne inými aktuálnymi vzorovými predlohami. V portfóliu firmy je celý rad dizajnérov - Lenka Šeniglová, Natália Hoosová, Martin Šuchaň, Michal Staško, Michaela Bednárová, Juraj Liška, alebo firma Slovakiagift (Sylvia Ciulisová). V súčasnosti patrí Tuli medzi najprogresívnejšie firmy v danej oblasti, jej prioritou je dôraz na dizajn v spojení s funkčnosťou a inováciou. Pätnásť percent svojej produkcie vyváža do Česka, Poľska a Rakúska. Jej snahou je rozšíriť portfólio vývozu o ďalšie krajiny.
Ocenenia:
2010 – Veľtrh Nábytok a bývanie v Nitre, hlavná cena v kategórii doplnky k nábytku za  sedací vak Obludöö
2010 – Moddom, hlavná cena za závesný prebaľovací pult Babyboom
2011 – Modoom, hlavná cena za využitie autorského slovenského dizajnu v kolekcii vzorov značky Puojd
2011 – zakladateľ firmy Martin Guttman získal Hlavnú cenu v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2011, ktorá je súčasťou celosvetovej súťaže Creative Young Entrepreneur Award
2013 – medzinárodné ocenenie Red Dot Design Award